FORUM DYSKUSYJNE www.dladrukarki.pl

Witamy wszystkich serdecznie na forum poświęconym drukarkom, materiałom konsumpcyjnym jak również problemom z nimi zwiazanymi. Witamy serdecznie wszystkich, którzy chcieliby podzielić się z innymi użytkownikami swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat sprzętu drukującego i materiałów konsumpcyjnych.

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2011-03-10 14:11:56

dladrukarki.pl

Administrator

Call me!
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2011-03-02
Posty: 26
Punktów :   
WWW

DRUKARKI 3D - HIT CZY KIT!

Dla tych, którzy tego jeszcze nie wiedzą drukarki do drukowania przestrzennego już istnieją, Chciałbym zapoczątkować temat, w którym każdy kto używał lub myślał o używaniu, lub porprostu ma coś ciekawego do powiedzenia na ten temat miał miejsce gdzie może to napiasać. Poniżej znajdziecie troche informacji na temat drukowania w 3D. Informacje zostaly zaczerpnięte z wikipedii.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7c/Model_metalowy.JPG

Drukowanie przestrzenne (ang. 3D printing) to jedna z technologii z szerszej grupy określanych mianem szybkiego wykonywania prototypów (ang. rapid prototyping), służących do szybkiej, precyzyjnej i powtarzalnej produkcji elementów w technologii addytywnej (np. z wykorzystaniem stereolitografii), zwykle przy sterowaniu komputerowym.
Technologia drukowania przestrzennego została opracowana pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku w Massachusetts Institute of Technology. Jest to jedna z pierwszych metod szybkiego prototypowania.


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c5/Cykl_drukowania2.JPG


Opis Technologii
Cechą charakterystyczną tej technologii, jak i wszystkich technologii RP, jest to, że wyrób jest budowany poprzez dodawanie materiału warstwa po warstwie (tzw. metoda addytywna). Wyrób buduje się w kilku etapach:
Rysowanie modelu w programie komputerowym lub ewentualna digitalizacja istniejącej bryły fizycznej, np.: rzeźby.
Zapisanie pliku w formacie STL.
Przetransportowanie pliku z rysunkiem do oprogramowania maszyny: drukarki przestrzennej.
Cięcie wirtualnego wyrobu na przekroje poprzeczne (plasterkowanie), z których następnie wyrób będzie budowany, oraz ustalanie parametrów obróbki: grubości warstw, prędkość ich układania itp.
Budowa wyrobu, polegająca na rozprowadzeniu warstwy proszku na platformie maszyny i spojeniu cząstek odpowiednim spoiwem w miejscu odpowiadającym kształtowi danego przekroju poprzecznego ( dany „plasterek”)[1]. Grubości łączonych warstw wahają się w granicach 0,01 - 0,2 mm.
Obróbka wykańczająca wyrobu (jeśli zachodzi potrzeba).

Stosowane Materiały
Według twórców tej technologii, do drukowania przestrzennego w zasadzie można zastosować każdy materiał, który uda się sproszkować. W praktyce jednak trudność stanowi spojenie proszku. Najczęściej stosowanym materiałem jest gips, ze względu na łatwość spojenia, niski koszt i dostępność. Zastosowanym spoiwem jest woda.

Oprócz gipsu stosuje się także wosk, celulozę, dekstran a także mieszanki tych materiałów ze sobą. Wyroby wykonane z tych materiałów charakteryzują się małą wytrzymałością. Stosuje się je przede wszystkim do wykonywania modeli przyszłych wyrobów

Innymi wykorzystywanymi materiałami są metale, polimery, ceramika oraz mieszanki tych materiałów ze sobą. Proszek z tych materiałów jednak trudno jest spoić i wymagają one specjalnych spoiw, np.: koloidów. Znalazły one duże zastosowanie przede wszystkim w medycynie, do budowy rusztowań do wzrostu tkanek (ang. scaffolds).

No i w moim odczuciu przydatny link do strony MIT gdzie technologia została opracowana http://web.mit.edu/tdp/www/whatis3dp.html

Szybki filmik pokazujący działanie drukarki: http://www.youtube.com/watch?v=uAt2xD1L … 0C708726AF

No i próbka co można zrobić przy pomocy tej drukarki:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a9/Model_z_proszku_skrobiowego.JPG

Jak i sama ona:
http://www.zcorp.com/images/1141_zprinter_650_0014_LOWRES.jpg

Czy drukowanie w 3D to przyszłość?


Tusz – środek barwiący (farba wodna pigmentowa), szybkoschnący, wodoodporny, najczęściej czarny. Wyrabiany z sadzy w postaci pałeczek, gałek lub w postaci cieczy.
Toner - barwny proszek. Stosowany w kserografii do otrzymywania obrazu kopiowanego oryginału.
Toner zazwyczaj składa się z dwóch frakcji: większe kulki szklane i bardzo drobnych odpowiednio zabarwionych kulek żywicy.

Offline

 

#2 2011-03-22 09:38:43

Tomciak

Nowicjusz

Zarejestrowany: 2011-03-21
Posty: 2
Punktów :   

Re: DRUKARKI 3D - HIT CZY KIT!

Hehehe

Uwiezycie lub nie ale do dzisiaj nie wiedzialem ze cos takiego istnieje!!!!!!

Mega dobra sprawa - sprawdzalem troche filmikow na youtubie i musze powiedziec ze ta tachnologia daje niesamowite mozliwosci

Uwazam, ze to bedzie szal jak tylko ceny spadna bo z tego co wiem obecnie trzeba na taka "drukarke" wylozyc 50 tys zl lub wiecej

Offline

 

#3 2011-08-09 10:52:19

malyna_

Nowicjusz

Zarejestrowany: 2011-08-09
Posty: 1
Punktów :   

Re: DRUKARKI 3D - HIT CZY KIT!

Drukarka Inspire S200 to najtańsza profesjonalna drukarka 3D dostępna na naszym rynku. Niewielkie rozmiary, a jednocześni ogromne możliwości.
Stół roboczy o wymiarach min.150mm x 200mm x 200mm pozwala na wiele (inspire 200A). Dodatkowym plusem są możliwości materiału ABS używanego do drukowania obiektów, który bardzo łatwo można obrobić, szlifować , malować, wiercić  i sklejać. Grubość warstwy nakładanej jednorazowo wynosi 0,25 mm.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.zygzag.pun.pl www.fs2pl.pun.pl www.dyskusja.pun.pl www.krolfutbolu.pun.pl www.airput2010.pun.pl